Mokre i suche

Jednym z najbardziej znanych postulatów głoszonych przez Przyjaciół Ziemi jest to, aby rozsądnie gospodarować odpadami. Wielkie wysypiska pełne mieszanych śmieci nadają się jedynie do utylizacji. Natomiast taka sama ilość śmieci, jeśli zostanie podzielona na kilka kategorii, może stać się bardzo wartościowym surowcem. Papier, szkło czy plastik można ponownie przetworzyć – ale tylko wtedy, gdy materiały te nie są ze sobą wymieszane.

O właściwy podział odpadów najłatwiej zadbać na samym początku. Wyrzucenie kilku śmieci do różnych pojemników to czynność o wiele prostsza, niż rozdzielanie sterty wymieszanych ze sobą odpadów. Dlatego tak ważne jest to, by jak najwięcej osób zdało sobie sprawę z potrzeby segregacji śmieci.

Na szczęście o właściwy podział odpadów dba coraz więcej Ziemian. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że śmieci można dzielić nie tylko ze względu na materiał, z jakiego powstały. Dobrym pomysłem jest także wrzucanie do innego pojemnika odpadów „mokrych”, a do innego „suchych”. Do tej pierwszej grupy należą np. skórki owoców, niedojedzony posiłek czy fusy od kawy. Suche odpady natomiast to opakowania produktów spożywczych czy kartki papieru. Innymi słowy, pierwsza grupa to odpady, które nadają się na kompost, a co za tym idzie – z czasem stają się cennym nawozem. Opakowania czy papier natomiast nie nadają się do takiego użytku i muszą być przetwarzane przemysłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close