Przyjaciele Ziemi potrzebni?

natura.ekologicznie.com.pl

Na rzecz środowiska naturalnego może działać każdy z nas – bez żadnych legitymacji czy tytułów. Czy wobec tego stowarzyszenia należąco do Przyjaciół Ziemi są w ogóle potrzebne? Czy chodzi tu tylko o obnoszenie się z modną, ekologiczną postawa czy jednak o realne i skuteczne działania na rzecz ochrony naszej planety?

Właściwa jest oczywiście opcja numer dwa. Stowarzyszenia są potrzebne i bez nich społeczna świadomość w dziedzinie ekologii wyglądałaby dziś zupełnie inaczej. Oczywiśie legitymacja członka klubu nie gwarantuje, że dana osoba segreguje śmieci czy zakręca niepotrzebnie odkręcony kran, jednak to właśnie ekologiczne kluby są w stanie zorganizować duże akcje, które mają na celu budowanie ekologicznej świadomości lub bezpośrednią pomoc w oczyszczaniu środowiska.

Dobrym przykładem są akcje sprzątania świata organizowane przez niektóre stowarzyszenia. Gdy kilkudziesięcioosobowa grupa przyjdzie do parku po to, by zebrać porozrzucane śmieci, wystarczy chwila, by zielona przestrzeń odzyskała blask i stała się zdrowszym miejscem. Godne uwagi są również akcje, które przypominają mieszkańcom naszej planety o tym, jak ważna jest ochrona środowiska. Przykładowo, jedno z polskich stowarzyszeń zachęcało mieszkańców do gromadzenia makulatury, gdyż określoną jej ilość można było w ramach akcji wymienić na sadzonkę drzewa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close