Świadomość od dziecka

Kluczem do ekologicznego społeczeństwa jest budowanie ekologicznej świadomości. Podobnie jak wielu innych postaw, również postawy ekologicznej najlepiej uczyć od dziecka. Dorośli ludzie o ugruntowanym spojrzeniu na rzeczywistość często niechętnie spoglądają na nowe trendy, nawet kiedy wszystkie przesłanki świadczą o pozytywnym charakterze danego zjawiska. Ekologiczne podejście do składowania odpadów, żywienia czy spędzania wolnego czasu to takie właśnie trendy. Jeśli nauczymy dzieci, że ekologia jest czymś dobrym, wiele z nich chętnie podejmie wysiłek na rzecz dbałości o środowisko w dorosłym życiu.
Dzieci można przekonać do ekologicznych zachowań na wiele sposobów. Doskonałym pomysłem są ekologiczne konkursy i zabawy organizowane przez szkołę albo gminy. Niektóre miasta ogłaszają nawet konkursy z nagrodami. Konkursowi takiemu może patronować burmistrz, a nagrody bywają sponsorowane z budżetu miasta – co jest nie tyle wydatkiem na zabawę, ile długoterminową inwestycją w ekologiczną przyszłość gminy.
Każdy rodzic wie też, jak duży wpływ dziecko potrafi wywrzeć na swoich opiekunów. Jeśli postawy ekologiczne zaczniemy krzewić wśród najmłodszych, to niejeden maluch zachęci rodzinę do segregowania śmieci czy wzięcia udziału w akcji sprzątania świata. Ekologiczna aktywność może nawet stać się doskonałą formą rodzinnego spędzania czasu.

www.brzewski.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close